វត្តមានដ៏ខ្លាំងក្លាពីថ្នាក់ដឹកនាំធុរកិច្ចក្នុងស្រុក និងអន្តរជាតិ ចូលរួមនាយករដ្ឋមន្ត្រី សម្តេចមហាបរវរធិបតីហ៊ុន ម៉ាណែត ក្នុងពិធីសម្ពោធព្រលានយន្តហោះអន្តរជាតិតេជោ
admin By admin December 19, 2025
ថ្ងៃទី២០ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៥ រាជធានីភ្នំពេញ – នៅថ្ងៃនេះ លោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី សម្តេចមហាបរវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានអញ្ជើញសម្ពោធអាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិតេជោ ជាច្រកទ្វារអន្តរជាតិថ្មីរបស់កម្ពុជា ក្នុងពិធីដ៏សំខាន់មួយ ដែលមានការចូលរួមពីឯកអគ្គរដ្ឋទូត និងថ្នាក់ដឹកនាំប្រតិបត្តិមកពីប្រទេសបារាំង សហរដ្ឋអាមេរិក ចក្រភពអង់គ្លេស អាល្លឺម៉ង់ ជប៉ុន ឥណ្ឌូនេស៊ី និងសិង្ហបុរី។
ភ្ញៀវកិត្តិយសរួមមានបេសកជនពាណិជ្ជកម្មចក្រភពអង់គ្លេស Matt Western (សមាជិកសភា) និងអតីតនាយកប្រតិបត្តិហុងកុង CY Leung ។ ក៏មានការចូលរួមពីតំណាងក្រុមហ៊ុនអាកាសចរណ៍ឈានមុខ និងក្រុមហ៊ុនបដិសណ្ឋារកិច្ចអន្តរជាតិដូចជា Raffles Marriott និង Accor Hotels ព្រមទាំងសភាពាណិជ្ជកម្មអាមេរិក (AmCham Cambodia) សភាពាណិជ្ជកម្មអាមេរិកអឺរ៉ុប (EuroCham) និងបណ្តាញធុរកិច្ចអន្តរជាតិផ្សេងទៀត។
ការបើកសម្ពោធនេះ គឺជាពេលវេលាផ្លាស់ប្តូរសម្រាប់ការធ្វើដំណើរ ទេសចរណ៍ និងការអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេសកម្ពុជា ដោយគូសបញ្ជាក់ពីការរីកលូតលាស់នៃការតភ្ជាប់ និងការលេចឡើងរបស់ប្រទេសជាមជ្ឈមណ្ឌល និងទិសដៅទេសចរណ៍អាស៊ីអាគ្នេយ៍ដ៏ខ្លាំងក្លាមួយ។
ដំណើរការដោយ VINCI Airports របស់ប្រទេសបារាំង និងគាំទ្រដោយដៃគូសកលរួមមាន ATKINS ស្ថាបត្យករ Heerim ទីប្រឹក្សាដូចជាអាកាសយានដ្ឋាន Changi របស់សិង្ហបុរី និងក្រុមហ៊ុនសំណង់ពីកម្ពុជា បារាំង និងចិន អាកាសយានដ្ឋានថ្មីនេះមានទីតាំងដើម្បីដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការធ្វើឱ្យរាជធានីភ្នំពេញ និងកម្ពុជាកាន់តែមានភាពងាយស្រួល និងទាក់ទាញដល់អ្នកធ្វើដំណើរ និងអ្នកវិនិយោគទូទាំងពិភពលោក។
ដើម្បីផ្តល់នូវបទពិសោធន៍ដ៏ល្អដល់អតិថិជន ក្រុមហ៊ុនបារាំងឈានមុខគេ Lagardère Travel Retail និង Newrest ត្រូវបានជ្រើសរើសឱ្យដំណើរការសេវាកម្មអាហារ និងភេសជ្ជៈដោយឥតគិតថ្លៃ។ ម៉ាកយីហោអន្តរជាតិនៅអាកាសយានដ្ឋានរួមមាន Starbucks, Paul, និង Burger King ខណៈដែលហាងកាហ្វេក្នុងស្រុកដូចជា Brown Coffee, Agong, Siso Bakery និង Malis ក៏ស្វាគមន៍អ្នកធ្វើដំណើរផងដែរ។